Jurta – co to jest?
Jurta – co to jest?

Jurta – co to jest?

noclegi Beskid Niski

Nie zliczę ile razy byłam pytana o to, czym jest jurta? Czy to domek, czy to namiot, czy jeszcze coś innego.

Postanowiłam w końcu zebrać wszystkie informacje o jurcie, by ułatwić Wam podjęcie decyzji czy taka forma noclegowania jest dla Was czy nie. To co, jesteście gotowi na małą lekcję architektury ;). Żartuję, aż tak poważnie nie będzie, ale za to dowiecie się czym jest jurta i dlaczego warto wybrać ją na swój nocleg.

Jurta – czym jest i skąd przybyła

Zacznijmy od tego, że jurty nie wymyśliłam sama z Pawłem, ani nawet nie zrobili tego współcześni architekci. Jurta znana jest jako schronienie od ponad 3000 lat, chociaż dokładnie początków jurt nie da się określić. Wiemy tyle, że rozwój jurt wiążę się z podbojami i imperium Czyngis-chana w XIII i XIV wieku. Mongolskie i tureckie jurty nieznacznie się od siebie różnią, a już w porównaniu do współczesnej europejskiej czy amerykańskiej wersji, to możemy mówić o interpretacji ;). Jednak to właśnie nomadzi tamtych rejonów stworzyli pewien styl namioto-domu, który podbija współczesny świat.

Czym jest zatem nowoczesna jurta:

 • jurta jest czymś pomiędzy namiotem a domkiem letniskowym,
 • nowoczesne jurty posiadają aneks kuchenny, a nawet łazienkę z bieżącą wodą, dzięki czemu nazywamy je luksusowymi namiotami,
 • to drewniana konstrukcja na planie koła,
 • współczesne jurty mają piec lub kozę, dzięki czemu można w nich spać cały rok,
 • są ocieplane np. filcem wełnianym, dzięki czemu trzymają ciepło,
 • są wodoodporne dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin, które chronią wnętrze przed wilgocią,
 • dzięki dobremu zaaranżowaniu wnętrz, w jurcie można poczuć się jak w domku,
 • w jurcie, tak jak w namiocie, wszystkie odgłosy z zewnątrz docierają do nas, przez co ma się wrażenie, jakby dosłownie przyroda wchodziła na nas.

Nowoczesne jurty przygotowane są tak, byśmy mogli czuć się w nich komfortowo (o ile lubimy tego typu noclegi).

Nocleg w jurcie – na jakie doznania możecie liczyć

Spanie w jurcie to zdecydowanie inne doświadczenie. I to od razu wolę zwrócić uwagę, że nie jest to dla każdego. Coś, co dla jednych będzie plusem, dla kogoś nieprzyzwyczajonego może być ekstremalnym przeżyciem.

Pamiętam, jak jeden z gości zachwycał się tym, że rano słyszał podchodzące pod jurtę sarny i było to dla niego wspaniałe doświadczenie. Ale inni goście opisali to jako niewyobrażalny stres, dlatego lepiej wiedzieć, że jurta nie jest dla wszystkich.

Jeśli lubicie przyrodę, bywaliście na wypadach pod namiotami, to z pewnością wiecie o czym piszę, gdy nazywam jurtę ekskluzywnym namiotem. Dostajecie mnóstwo wygód, bo jest łóżko z materacem, łazienka, kuchnia, a nawet stolik. Ale w pakiecie są także wchodzące do domku robaki, wlatujące muchy i osy, a także odgłosy, które potęgują doznanie, jakby się było tuż obok szumiących drzew czy ryczących jeleni. Dla jednych to cudowne doznanie, a inni nazwą to koszmarem. Jak będzie u Was? Sami siebie znacie i ocenicie, czy lepiej spać w ekskluzywnym namiocie czy w pokojach.

Dlaczego spanie w jurcie jest tak przyjemne:

 • jurta wykonana jest z naturalnych materiałów, a te wspaniale współgrają z człowiekiem,
 • jurta dostarcza niesamowitych doznań, można słyszeć odgłosy przyrody, słyszeć deszcz stukający o namiot – te wszystkie odgłosy mogą działać jak relaksująca muzyka,
 • nocą w jurcie, przy dobrej pogodzie, można obserwować gwiazdy przez wielkie okno na środku dachu,
 • w dzień, o określonej godzinie, słońce wpada przez okno do środka, tworząc wielką plamę słońca w jurcie,
 • jurta pachnie drewnem, co daje miłe wrażenie spania w naturalnym wnętrzu.

Jeśli chcecie sami przekonać się, czy spanie w jurtach jest dla Was, zapraszam do nas, do Buczynowej Doliny. Nocleg w jurcie z pewnością będzie należał do niezapomnianych.

PS

Poniżej wrzucam kilka zdjęć jednej z naszych jurt, akurat to jest jurta nr 2, ale w zakładce NOCLEGI możecie zobaczyć naszą drugą jurtę. U nas jest także jurta na warsztaty, wielka przestronna, w której sami organizujemy także cyklicznie różne spotkania – więcej informacji w zakładce WARSZTATY

Fot. Maria i Karol – Wawrzykowski Team www.wawrzykowski.pl