Buczynowa Dolina to klimatycznie miejsce „na końcu świata”. Tak mawiają nasi goście, i jest w tym sporo racji – za nami już tylko Magurski Park Narodowy i granica Polski. Prowadzi do nas wąska, asfaltowa droga przez wioskę uzdrowiskową Wapienne. Na jej końcu znajdziesz Buczynową Dolinę.
Kogo spotkasz w Buczynowej Dolinie:
Zapewne jako pierwszy głośno i radośnie powita Cię pies Pluto. To nasz pupilek – dog niemiecki. Jak na doga przystało wygląda poważnie i groźnie, jednak nie obawiaj się – jest przyjazny i zwykle na przyjazd gości pozostaje za płotem domku gospodarzy. Równie ciekawy przybyszy jest kot Lucek – mały rozrabiaka. Staraj się nie wpuszczać go do przestrzeni mieszkalnej i jadalnej (co może być wyzwaniem, bo jest szybki i przymilny…), gdyż jest jeszcze młody i dopiero uczy się dobrych manier.
Naszych gości przyjmują zwykle Kasia i Iwona, dziewczyny które na codzień dbają o Buczynową Dolinę, karmią gości, snują opowieści z krainy Łemków i głośno się śmieją;)
Jesteśmy jeszcze my – gospodarze: Marta i Paweł z dziećmi: Frankiem i Jankiem. Jednak dzielimy życie między oazę w Buczynowej Dolinie i mieszkanie w Nowym Sączu, gdzie nasi chłopcy chodzą do szkoły i przedszkola. Dlatego być może się spotkamy, lecz nie jest to pewne. Zawsze jednak jesteśmy dostępni dla naszych gości telefonicznie – dzwońcie do nas, jeśli chcecie o czymś porozmawiać!
A nad całością Buczynowej Doliny czuwa nasz nocny stróż – puchacz uralski. Możesz go usłyszeć, jak będziesz mieć szczęście to nawet zobaczyć!
Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się do nas przyjechać:
Buczynowa Dolina to miejsce, które stworzyliśmy do wypoczynku i relaksu. Niektórzy uważają, że tu „nie ma nic”, a dla innych w tym tkwi całe piękno Buczynowej.
- Nie znajdziesz tu deptaka jak w popularnym górskim kurorcie, ale za to masz wiele ścieżek, którymi pójdziesz na spacer.
- Nie mamy telewizorów w pokojach, ale za to oferujemy książki, które można znaleźć w Buczynowym Domu.
- U nas możesz oderwać się od telefonu – mamy słaby zasięg telefoniczny, który złapiesz tylko w kilku miejscach. Dla niektórych jest to ogromny plus, bo mogą prawdziwie wypocząć!
- Mamy jednak wi-fi. Możesz skorzystać z internetu, jeśli potrzebujesz.
- Polecamy zabrać ze sobą buty górskie, sportowe obuwie lub kalosze. Teren wokół domu to głównie żwirek i trawa, a nie betonowa kostka.
- Prawdopodobnie trafisz na czas, gdy będą u nas gościć inne osoby. Jeżeli zależy Ci na prywatności, polecamy wypoczynek w prywatnych, drewnianych jurtach.
- Możesz słyszeć szum strumienia, który jednych odpręża, a innych niekoniecznie 😉
- Znajdujemy się w otoczeniu natury, więc wszechobecna fauna i flora nie powinna Cię zaskoczyć. Może odwiedzić Cię zarówno śliczna sarna, jak i natrętny komar.
- Nie jesteśmy hotelem, dlatego nie sprzątamy pokoi w trakcie pobytu. Jeśli masz takie życzenie, chętnie udostępnimy wszelkie sprzęty lub za dodatkową opłatą wysprzątamy Twój pokój.
- Staramy się być eko, dlatego nie wymieniamy codziennie ręczników. Jeżeli poczujesz potrzebę wymiany, daj nam tylko znać, a dostarczymy Ci świeże.
Chcesz wiedzieć więcej o Buczynowej? Masz jeszcze pytania? Napisz lub zadzwoń do nas, chętnie opowiemy o nas.
Okolica, czyli co robić w Beskidzie Niskim
Buczynowa Dolina położona jest w otulinie Magurskiego Parku Narodowego w miejscowości Wapienne. Teren miejscowości oplata dziewicza buczynowa puszcza z wieloma chronionymi gatunkami zwierząt i roślin. To raj dla miłośników wędrówek, entuzjastów dzikiej przyrody czy poszukiwaczy historycznych szlaków. Beskid Niski to idealne miejsce do uprawiania sportu na świeżym powietrzu oraz do organizowania plenerów (np. fotograficznych, malarskich, etc.).
Tuż obok nas rozpościera się sieć szlaków prowadzących przez atrakcje parku, np.:
- szlak zielony do rezerwatu skalnego Kornuty, jednej z największych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego,
- szlak zielony do wieży widokowej Ferdel,
- szlak czarny prowadzący do rezerwatu Diabli Kamień oraz Wodospadu Magurskiego.
W naszej biblioteczce znajdziesz mapy i przewodniki, które pozwolą zapoznać się z naszą piękną okolicą. Oczywiście służymy też radą i chętnie podpowiemy, gdzie warto udać się na wycieczkę.
Beskid Niski – co jeszcze warto wiedzieć o naszej okolicy:
- Pobliskie tereny nadają się nie tylko do pieszych wędrówek, można zwiedzać ją rowerem, na nartach biegowych, z kijkami trekingowymi czy do nordic-walkingu.
- Na ziemiach tych zamieszkiwali Łemkowie. Pozostałością po nich są chaty łemkowskie, tzw. chyże oraz zabytkowe cerkwie łemkowskie, rozsiane po najbliższej okolicy, np. Drewniana Cerkiew w Kwiatoniu czy Cerkiew w Owczarach, obie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Zachęcamy, by udać się na wyprawy po cerkwiach Szlakiem Architektury Drewnianej lub wybrać się Szlakiem Ropy Naftowej.
- Polecamy zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, który jest atrakcją dla całej rodziny.
- W Beskidzie Niskim można pojeździć na nartach, bo jest tu wiele stoków dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Polecamy np. Stację Narciarską Magura. Ale to nie wszystko. To właśnie na naszych terenach znajduje się wiele tras dla miłośników narciarstwa biegowego.
- W uzdrowisku „Wapienne”, które znajduje się blisko naszego domu, w wakacje działa basen otwarty, na który można wybrać się całą rodziną. A jeżeli lubisz naturalne kąpieliska, to w odległości około 30 km jest malowniczo położone Jezioro Klimkowskie.
- Nasze okolice to także raj dla entuzjastów historii i zabytków. To właśnie w miejscowości Gorlice odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew I wojny światowej.
- W pobliżu znajduje się Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”, polecamy zatem jazdę konną dla zaawansowanych, ale nie tylko. To dobry powód, by w końcu spróbować jazdy konnej po raz pierwszy.
- Zachęcamy wybrać się na wycieczki do pobliskich miejscowości, np. do Gorlic, Biecza czy Krynicy lub niedaleko położonego słowackiego miasta Bardejów.
Wydarzenia w okolicy, które mogą Ci się spodobać:
- Innowica – festiwal teatralny
- Łemkowska Watra
- Muzyka zaklęta w drewnie
- Festiwal Haupta
- Festiwal Wina
Atrakcje w Buczynowej Dolinie
Co można u nas robić?
Staramy się zadbać o Wasz czas wolny i dać tyle opcji, by każdy mógł go spędzić po swojemu. Mamy propozycje dla lubiących aktywny wypoczynek, jak i tych co wolą posiedzieć z książką w fotelu.
- Za domami jest górka, z której rozpościera się widok na Wapienne i okolice. Można na niej pooglądać wschód i zachód słońca, a zimową porą polecamy pozjeżdżać na sankach, jabłuszkach i na czym tylko zechcesz.
- Tuż obok nas płynie płytki strumyk, który latem staje się miejscem dziecięcych zabaw. Można się w nim także schłodzić po seansie w saunie.
- By odzyskać siły i nabrać odporności, polecamy skorzystać z naszej zewnętrznej sauny.
Co można jeszcze u nas robić? Wyruszyć na wyprawę i zdobyć szczyt górski lub szczyt lenistwa i zostać w domu ;). Poopalać lub uciec przed słońcem do lasu. Pokazać dziecku jak się rozpala ognisko i upiec z nim jego pierwsze w życiu ziemniaki w popiele. Albo poczytać książki, pomilczeć patrząc w niebo i jeśli będziesz mieć szczęście, to ujrzysz rozgwieżdżone niebo.
Dla grup (powyżej 6 osób) możemy zorganizować dodatkowo płatne:
- koncerty gongów i mis tybetańskich,
- zajęcia jogi, pilatesu,
- masaże,
- tańce intuicyjne,
- warsztaty tworzenia ekokosmetyków.
Nasza kuchnia
Zapraszając do stołu chcemy poczęstować Cię tym, co mamy najlepsze!
Kuchnia to serce domu i królestwo naszej Kasi. Poznajcie zatem nasze zasady, którymi kierujemy się w kuchni.
- Można u nas zamówić posiłki wegańskie, wegetariańskie, bezglutenowe, bezmleczne, bezjajeczne lub inne dania dietetyczne. Jeśli potrzebujesz specjalnej diety, skontaktuj się z nami przed przyjazdem, a dołożymy wszelkich starań, by na talerzu zagościły produkty, które możesz jeść.
- U nas można zakosztować tradycyjnych polskich dań, ale sięgamy także po nowoczesne przepisy. Inspiracje do naszych potraw czerpiemy również z lokalnych przepisów (kuchnia łemkowska).
- Mamy też własne, autorskie przepisy, jak np., pierogi z mięsem i czosnkiem niedźwiedzim, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród naszych gości.
- Lubimy podać przetwory z naszej spiżarni;)
- Korzystamy również z tego, co daje nam okoliczna przyroda: zioła, tarnina, kwiat bzu czarnego czy rokitnik oraz grzyby.
- Wciąż czekamy, aż nasz sad uraczy nas owocami – jak tylko się pojawią możecie być pewni, że znajdziecie je na naszym stole. Natomiast nasz ogródek obfituje we włoszczyznę, zioła, czy pomidory.
JAK SERWUJEMY NASZE DANIA
- Śniadanie podajemy jest w postaci stołu szwedzkiego w jadalni w Drewnianym Domu.
- Obiadokolacja składa się z ciepłej zupy podanej wcześniej i drugiego dania, kompotu oraz domowego deseru serwowanych późnym popołudniem.
- Godziny podawania posiłków zależą od wielu czynników i dlatego każdorazowo informujemy o nich naszych gości indywidualnie.
Życzymy smacznego 🙂